środa, 21 marca 2018
Home Prasa CNN: Dryfujac do dobrego zdrowia | NO GRAVITY
CNN: Dryfujac do dobrego zdrowia | NO GRAVITY

Dryfując do dobrego zdrowia - CNN

Brigid Delaney

LONDYN, Anglia (CNN)- Zbiorniki do floatingu, gdzie zasadniczo płaci się aby podryfować w ciemnej kabinie, w zbiorniku pełnym soli, przez długi czas były wyśmiane jako chwyt nowego wieku. Jednak zbiorniki stają się teraz trendem.

Dzienne spa oraz centrum floatingu, zostało otwarte w bulwarku mieszczańskiej ludności, Notting Hill i całkiem nieźle prosperuje, ze stałymi klientami oraz małą grupką sławnych osobistości.

Zbiorniki te służą nie tylko do relaksacji, ale także do leczenia kontuzji oraz pokonania dolegliwości zmęczenia i depresji. Kabiny pozwalają zajrzeć wewnątrz siebie.

Ale czym jest floating czy to dla Ciebie?

Czym jest floating?

Zasadniczo, to godzina spędzona w przyciemnionym zbiorniku wypełnionym wodą i solą, mówi właściciel Float Center Roz Sullivan. „Terapia floatingu to leżenie w 30 cm roztworze soli Epsom. Warunki tam panujące są kontrolowane, tak że nie ma żadnych bodźców, czyli niczego się nie widzi i nie czuje. Zaprojektowano to tak aby wywołać relaksację ciała i mózgu. Ciało unosi się bezwładnie tak, ze nie odczuwa się żadnej presji na nie”.

Podczas mojej wizyty do centrum gdzie można skorzystać z sesji Float Rest, pokazano mi pomieszczenie z prysznicem i kosmicznie wyglądającym zbiornikiem. Będąc w zbiorniku (strój pływacki jest opcjonalny) obniżono nade mną zadaszenie, światła stopniowo wygaszały się, a w tle słychać było odgłosy lasu. Woda ma temperaturę ciała, więc ciężko odróżnić gdzie kończy się ciało a gdzie zaczyna woda. Po 10 minutach, muzyka przestała grać, a zbiornik stał się kompletnie ciemny.

Jakie są efekty floatingu?

Po pierwsze, ciało staje się lekkie, więc nie czuje się jakiegokolwiek ciężaru wynikającego z wagi ciała. Niektórzy ludzie zauważyli niższe ciśnienie i rzadsze bicie serca.

Może poprawić się krążenie oraz uśmierzenie różnych bólów. Wielu ludzi korzysta z floatingu aby się odprężyć lub wyleczyć bezsenność- jako, że głęboko relaksujący zbiornik ma wiele wspólnego z głębokim snem.

“Sole Epsom są wspaniałe dla skóry oraz relaksujące dla mięśni; pomagają w usuwaniu kwasu mlekowego z mięśni, co przyspiesza proces odnowy biologicznej. Wszystkie tkanki i komórki ciała poszerzają się co usprawnia cyrkulację krwi, oraz transporcie tlenu we krwi. Aż tyle zachodzi w komórkach kiedy bezwładnie dryfujemy”, mówi Sullivan.

Niektórzy zwolennicy floatingu, np. Sullivan, mówią, że przebywanie w zbiorniku inspiruje nas do wspaniałych pomysłów oraz twórczego myślenia. To właśnie podczas seansu w zbiorniku wpadła na pomysł otwarcia centrum w Notting Hill. „Ograniczanie bodźców zewnętrznych pobudza do reakcji relaksacyjnych w mózgu- fale mózgowe zmieniają się. Folating pomaga zrelaksować się wytwarzając fale mózgowe alfa- to czego ludzie nie mogą osiągnąć do czasu kiedy dużo trenują oraz medytują. Jest tyle rzeczy, które się dzieją podczas floatingu”, dodaje Sullivan.

Dla innych, to poczucie radości i spokoju kiedy endorfiny uwalniają się. Nie doświadczyłam niczego takiego widząc klaustrofobiczny zbiornik. Przez pierwsze pół godziny czułam się znudzona, później zrelaksowałam się i czas płynął mi szybciej.

Każdy jednak ma nieco inne odczucia co do zbiornika floatingu. Niektórzy przeklinają, inni uciekają. Sullivan twierdzi, że niektórym potrzeba więcej wizyt aby się przystosować.

Kiedy i jak często powinno się korzystać z floatingu?

Sullivan twierdzi, że: „Kiedy się chce. To zależy od osoby czy może się bardziej zrelaksować czy nie. To jak przechodzenie przez inne terapie, jeśli korzystamy z nich często, widzimy rezultaty”.

„Efekty są zbiorcze. Jeśli wszyscy poddaliby się floatingowi tygodniowo, bylibyśmy bardzo spokojni, ale stanowczość, to klucz do floatingu”.

Marek Protasewicz | Źródło: kliknij